среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, banalnej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ploty PVC na plot i bramę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor skał na ogrodzenie z plastyku na ogrodzenie i furtę sztachetowa, przybierają one wtedy różne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można także ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z PCV wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenie PVC na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki i balustradyogrodzenie z PCV z Błonie Winylowe na plot i furtkę ze sztachetek konstruuje się z kamieni różnorodnego obrysu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałeczków o nieregularnych konturach, powinno się je właściwie łączyć tzn. tak, żeby forma każdego następnego łączył się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenie z Winylu należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur szybko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają także mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий