пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów dobrze nie zaznaczy krawędzi trawnika względnie kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Niesłychanie wysokie, bo prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zacienia pobliskie budynki a także ulice. Aby otworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy zęby nasze zielone ogrodzenie było niezwykle wybujałe a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z limaku powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu. Pamiętajmy także, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie będzie dosyć trudne.

Nic dobrze nie podkreśli linii trawy ewentualnie kwiatów jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe czasami nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych miejscach, niewielkie drzewa potrafią utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach lub zastawią gołe wycinki gleby. Ładnie ukształtowany niewielki żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna tylko ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na przetwory.

Niewysokie lub wysokie roślinne ploty można pozyskać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy mogą być o wiele bardziej kosztowne aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje cień cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta oraz trzeba go obcinać, jednak jego klasę Cis jest dozwolone odłożyć pojedynczo.Będzie w mgnieniu oka kiełkował oraz ochroni filarowy kształt.

Jeśli wasz zakamarek jest nadzwyczaj zacieniony, warto aby roślinny ostrokół rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre z cienioznośnych klasów maja mutacji o złotawych względnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu nośnego w słońcu, niemniej jednak nawet w śladu liście ostają dosyć jasne, mało co oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий