понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie alias jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty najczęściej pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej nierzadko służą dodatkowo za ozdobę. Z reguły takie ogrodzenie z Winylu z Polanicy-Zdrój stawia się w nasłonecznionych miejscach, w których migiem wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Dużo szyku maja także takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer nieopodal takiego płotu wycisza i relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które przeważają w skwerze, a także nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju same rosną, często również bujnie rozkwitają, ale chcą także sporo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie PCV z Proszowic zdołają być bardzo wysmukłe, choć trzeba je cyklicznie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot zakłada się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•regularnie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia Winylowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий